Kategoriler
Bilgiler
Ziyaretçiler
Bugün 186  
Bu Hafta 543  
Bu Ay 5472  
Bu Yıl 55366  
Tümü 1516204  
 
Hakkımızda


Ben Ömürcan Başol pointer aşığıyım.

 Elimden geldiği kadar bu işi bilinçli yapmaya çalışıyorum. Oradan buradan dişi erkek pointer  alıp da yavrulatmakla pointer sahibi olunmaz. Bu işler de emek ister. Ben çok uzun araştırmalar sonucu bu kanları buldum. Çeşitli ülkelerden köpekler getirdim. Getirmek iş değil, doğru köpeği getirmek, bulmak gerçekten çok zor.

Eşleşmelerde çok önemli, onun köpeği iyi imiş, bunun köpeği iyi imiş eşleyelim, diyorlar. Bilinçsizce eşleme yapıyorlar, ve sonucu hiçte iç açıcı olmuyor. Ben tecrübelerime dayanarak,  araştırmalarımın sonucu bu kanaate vardım. Anne hızlıysa babanın yavaş, baba hızlıysa annenin yavaş olması lazım. Yani biri yavaş biri hızlı olması gerekiyor. Gelişi güzel köpek eşlerseniz yani, hızlı köpekten çılgın yavru çıkar. Kontrolü çok zordur. Hiç bir eğitici onu yola sokamaz. Ondan sonra benim köpeğim neden böyle insan dinlemiyor, karşı ki dağları arıyor falan dersiniz pointerden soğursunuz.

İki ağır kanlı kopek eşlerseniz yavrular çok ağır olur. Hiç bir yarışmada derece alamazsınız. Doğru eşleme, bilinçli eşleme gerekmektedir. Yavru alırken de avcılarımızın en önem göstermesi gereken konu, annenin babanın kesinlikle av yapmasına dikkat etmeleri gerekir. Anne baba ne şecereli olursa olsun, anne baba av yapmıyorsa o, yavruya av yaptırmak gerçekten çok zordur.  Annenin babanın tüfek sesinden korkmamasına dikkat edilmelidir. Anne baba silah sesinden korkarsa,  genelde yavruların hepsi korkar. Günümüzde o sorunu yaşayan arkadaşlar çoktur.bunun annesi İtalya’dan gelmiş, babası başka biryerden  gelmiş diye avcı arkadaşlarımız övünüyor. Tabi ki soyu  önemli ama, anne baba av yapıyor mu, silahtan kaçıyor mu. bunlar çok daha önemli.

Ben bu işi elimden geldiği kadar titizlikle yapmaya çalışıyorum. Bugüne kadar verdiğim hiç bir yavrunun av sorunu olmadı.  Av yapmayan çıkmadı.  Ben doğru eşlemeyi bulduğuma inanıyorum. Tüm köpeklerimin de av videolarını ı paylaşıyorum. eğer aksi çıkarsa benim verdiğim yavru av yapmaz sorun olursa, ki bugüne kadar olmadı. Eğer olursa ne kadar masraf yapmış hesaplasın. Tüm masraflarınla beraber yavruyu geri alırım.

4x4 lük köpek nasıl alınır? Gidersin köpeği denersin. kokusunu test edersin,aramasını zikzaklı aramasını,  fermasını, sabrını görürsün ve bunu hangi avlara muayer verilirse, hepsi denenir. Bazı köpekler bıldırcını çok iyi yapar. Aynı köpeği kekliğe götürürsün, kokuya girer uçurur.  Kesinlikle hepsini deneyip de almanızı tavsiye ederim.

Bir kaç yıl öncesine kadar şecereye pek dikkat eden yoktu. Düz soliti bilen çok azdı. Solitle değerlerinin ne farkı var, ikisi de İngilizdir.  Solit düz renktir diğerlerine bakarak biraz daha ağırdır ve ava yatkındır. İnsana daha yakındır. İngiliz beslemek ayrıcalıktır herkes besleyemez. Solit demek düz renk demekte değildir, solitlerden gelme kara kafa sarı kafa tabir ettiğimiz köpeklerde çıkar. İlerleyen günlerde bu paftalı köpekleri eşlediğinizde düz renkte çıkabilir, maalesef günümüzde işini doğru dürüst yapana illaki bir şeyler buluyorlar. Siz onlardan olmayın, bilmeden kesin emin olmadan, kimsenin hakkında köpeğinin hakkında konuşmayın. Bu köpeklerde gerçekten çok emekler var....

 Köpek eğitimi doğduğu gün başlar diyorlar ben inanmıyorum en uygun eğitim 6 aylıkla 15 aylık arasıdır. 6 aydan önce eğitim verirseniz çok çabuk alır, ama bir gün sonra aldığı eğitimi unutur. Devamlı tekrar yapmanız gerekir. Belirli bir zaman sonrada bıkkınlık olur. Aport sorunu olur. O yüzden 6 aylık olana kadar bir şey yapmamanızı tavsiye ederim. 15 aylıktan sonrada eğitimi çok zor alır. 3 günde öğretebileceğinizi 15 günde öğretirsiniz. Eğitim konusunda yardıma ihtiyacınız olursa benim eğitim videolarım  var onlardan  yararlanabilirsiniz.. Saygılarımla. Ömürcan Başol. Balıkesir